
Ak sa ideme baviť o výhodách a využiteľsnoti neteboku, medzi hlavné výhody notebooku patrí prenositeľnosť a nároky na priestor, nízka cena kompletného počítača v jednom, ale aj spotreba energie. Konektivita je pomerne vysoká a to štandardným sieťovým konektorom, pre internet je pohodlné bezdrôtové pripojenie Wi-fi. Notebook môže mať procesor od Intelu alebo AMD, taktiež rôzne HDD, RAM a iné parametre a údaje, v ktorých ste mali mať jasno pred samotnou kúpou.
Obsah článku
- Ujasnite si to najdôležitejšie
- Akú zvoliť typ notebooku?
- Akú zvoliť uhlopriečku obrazovky?
- Aké vybrať rozlíšenie displeja?
- Ktorý výrobca je najlepší?
- Akého vybrať výrobcu procesora?
- Akú zvoliť frekvenciu procesora?
- Aký počet jadier procesra?
- Akú veľkosť operačnej pamäte RAM?
- Aký typ grafickej karty?
- Aký typ pevného disku?
- Akú veľkosť pevnej pamäte?
- Aké iné parametre a funkcie?
- Záverečné zhrnutie
- Najlepšie notebooky
- Najlepšie herné notebooky
- Najlepšie notebooky – top notebooky 2019
- Autorizovaný predajcovia notebookov
- Chcete poradiť? Opýtajte sa
Ujasnite si to najdôležitejšie
Hneď na začiatku si treba povedať na aký účel hľadáte notebook. Nemusí sa jednať o výhradne konkrétny typ, ale aj jeho využívanie, čiže či ho budete používať doma, na cestách alebo ho budete často prenášať. Ďalej to, na aké operácie a funkcie ho budete využívať. Aj to si potrebujete ujasniť.
Často sa riešia značky a výrobcovia notebookov. Aj k tomuto nižšie v tomto našom článku píšeme a radíme s výberom. Ak sa jedná o výrobcov a značky notebookov, u nás su dostupné notebooky Acer, Apple, Asus, Dell, DreamMachines, Eurocom, Fujitsu, Getac, HP, Lenovo, MSI, Sony, Toshiba, Umax a Xiaomi. Dobrým tipom, ako si byť o niečo istejší výberom výrobcu, je pozerať po dĺžke a spôsobe uplatnenie záruky.
Veľký, známy a dobre overený výrobcovia ponúkajú aj u nás na Slovensku komfortnú záruku, kedy prípadnú reklamáciu vybavia rýchlejšie alebo priamo u zákazníka doslova na počkanie. Taktiež obchodníci či výrobcovia na jednotlivé modely ponúkajú aj možnosť priobjednania predĺženej záruky. Aj predĺžená záruka na dlhšiu ako zákonom stanovenú 2-ročnú záruku môže byť vizitkou dobrého a overeného výrobcu, ktorý si stojí za kvalitou svojich výrobkov.
Akú zvoliť typ notebooku?
Za kúpou a výberom notebooku je často účel, preto rovno výrobcovia upravujú rôzne modely a ponúkajú notebooky rovno podľa účelu. Nižšie vyberáme a popisujeme tie, ktoré sú najobľúbenejšie. Ďalej sa môže jednať o notebooky označované ako ultrabook, tablet PC, notebook, ktorý má dotykový displej a mnohé iné. Tu sa už však jedná o rôzne špecifické prípady a modely výberu.
- Notebook / Pracovný notebook – na bežnú kancelársku prácu
- Herný notebook – výkonejší multimediálny počítač pre hry a grafiku
- Netbook / Mini notebook – prenosný počítač menších rozmerov s displejom do 11,6″
- Konvertibilný notebook – pre funkciu notebooku a tabletu v jednom zariadení
Akú zvoliť uhlopriečku obrazovky?
Mnoho z technicky zdatnejších čitateľov tu bude asi namietať, prečo začíname práve veľkosťou, presnejšie uhlopriečkou displeja. Je to z jednoduchého dôvodu a to takého, že veľa z nás siaha po notebooku pre jeho hlavné výhody, ktoré sú prenositeľnosť a len malé, ak nie iba minimálne nároky na priestor. Práve preto začíname výberom jeho uhlopriečky a tým celkovo aj veľkosti celého notebooku.
- Notebooky do 11,6″ – sa označujú aj „netbooky“ (internet + notebook) alebo ultrabooky. Výhodou sú malé rozmery, tenký dizajn, nízka váha a často aj nízka cena.
- Notebooky od 12″ do 14″ – Jedná sa o notebooky s plnohodnotným vybavením a štandardným výkonom. Dôvodom výberu tejto veľkosti je pohodlnosť pri práci, ľahký prenos pre nižšiu váhu a menšie rozmery. Patria sem ultrabooky alebo slim notebooky.
- Notebooky od 14″ do 15,6″ – patria sem štandardné notebooky určené na každodenné používanie.
- Notebooky 16″ a väčšie – Tieto veľké notebooky sú všestranným multimediálnym počítačom, Oproti klasickému PC sa dá prenášať.
Aké vybrať rozlíšenie displeja?
Ďalším ukazovateľom je rozlíšenie displeja (obrazovky), ktoré vypovedá veľa o samotnej kvalite obrazu. Aj menšie monitory môžu mať väčšie rozlíšenie displeja a naopak. Samozrejme väčšie rozlíšenie displeja znamená aj väčšiu kvalitu obrazu, ale aj vyššiu cenu samotného notebooku.
Cenu to však nemusí razantne navýšiť, ak chcete aby notebook poskytoval pekný a kvalitný obraz, tu odporúčame pozrieť skôr po vyššom rozlíšení. Pri notebookoch poznáme rôzne rozlíšenia ako 1280 x 720, 1366 x 768, 1440 x 900, 1600 x 900, 1920 x 1080, 2160 x 1440, 2304 x 1440, 2560 x 1440, 2560 x 1600, 2880×1800, 3200 x 1080, 3200 x 1800, 3480 x 2160, 3840 x 2160. Nižšie vyberáme a popisujeme časté rozlíšenia.
- 1024 x 600 – sa používa u netbookov s uhlopriečkou displeja 10″. Často je menej dostačný pre právu na internete, ale aj pri iných úlohách.
- 1366 x 768 – používa sa pri uhlopriečkach od 11,6″ do 15,6″. Pri väčšine užívateľov stačí pre internet aj bežné programy.
- 1600 x 900 – alebo HD+ rozlíšenie sa používa u uhlopriečok 13″ a viac. Medzi hlavné prínosy patrí ostrejší obraz a viac priestoru pre text, fotky, webstránky.
- 1920 x 1080 – známejšie ako „Full HD“ alebo „1080p“ sa stalo štandardom pre multimédiá s vysokým rozlíšením. Vhodné pre prehrávanie BluRay filmy.
Ktorý výrobca je najlepší?
Ktorý výrobca, respektíve aká značka je pre notebooky najlepšia? Jedná sa o častú otázku z diskusií, medzi oborníkmi aj zákazníkmi. Jednoznačná odpoveď samozrejme nie je možná. Faktom je, že každý výrobca ponúka svoje notebooky osadené súčiastkami často od rovnakých výrobcov. Dnešné trendy sú jasné, aj keď ine o notebooky. Jendotlivé značky ponúkajú aj podobný vzhľad, porovnateľné parametre a všetko v podobných cenách.
Ak sa jedná o výrobcov a značky notebookov, u nás su dostupné notebooky Acer, Apple, Asus, Dell, DreamMachines, Eurocom, Fujitsu, Getac, HP, Lenovo, MSI, Sony, Toshiba, Umax a Xiaomi. Dobrým tipom, ako si byť o niečo istejší výberom výrobcu, je pozerať po dĺžke a spôsobe uplatnenia záruky. Veľký, známy a dobre overený výrobcovia ponúkajú aj u nás na Slovensku komfortnú záruku, kedy prípadnú reklamáciu vybavia rýchlejšie alebo priamo u zákazníka.
Taktiež obchodníci či výrobcovia na jednotlivé modely ponúkajú aj možnosť priobjednania predĺženej záruky. Aj predĺžená záruka na dlhšiu ako zákonom stanovenú 2-ročnú záruku môže byť vizitkou dobrého a overeného výrobcu, ktorý si stojí za kvalitou svojich výrobkov.
Akého vybrať výrobcu procesora?
Ak sa ideme baviť o procesoroch, sú tu dvaja popredný výrobcovia a to konkrétne Intel a AMD. Ako jedná, tak aj druhá značka má svojich priaznivcov ako v radách odborníkov, tak aj používateľov. Výhody a nevýhody by sa dali nájsť pri oboch, nám v tomto článku nepríslúcha určite jeden lepší, ako druhý. Za každého výrobcu hovorí aj to, že sú pomerne podobne obľúbené a využívané po celom svete.
- Intel – spoločnosť z USA založená v roku 1968 a špecializovaná na produkciu mikroprocesorov a integrovaných obvodov
- AMD – spoločnosť založená v roku 1969 z USA zameraná na produkciu mikroprocesorov
Pri značkách, teda výrobcoch procesorov, je to podobne ako pri značkých jednotlivých notebookov. Ponuka oboch producentov je porovnateľná, história spoločností siaha do rovnakého obdobia a pri oboch je jedná o spoločnosti z USA. Zákazníci a užívatelia si často volia konkrétnu značku podľa preferencií a vlastných predošlých skúseností s tou ktorou značkou. My skôr ako podľa výrobcu, odporúčame vyberať podľa parametrov jednotlivých procesorov, ako je ich frekvencia a počet jadier.
Akú zvoliť frekvenciu procesora?
Procesor je základom (srdcom) celého počítača. Jedná sa o riadiacu jednotku celého zariadenia, preto sa často označuje ako najdôležitejšia a najzákladnejšia súčasť počítača. Ak máme vybrať správne, dôležitým parametrom je frekvencia procesora. Zjednodušene sa dá povedať, že čím vyššia frekvencia, tým vyšší výkon.
- Menej ako 2.2 GHz – pre jednoduchšie úlohy ako kancelárska práca a skôr pre študentov
- 2.2 GHz až 3.3 GHz – pre viac náročného užívateľa, ktorý využíva počítač pre rôzne úlohy
- 3.4 GHz a viac – vyššie hodnoty procesorov pre najnáročnejšie domáce a pracovné využitie
Aký počet jadier procesra?
Aby ste vedeli, koľko jadier vybrať, je dobré poznať ako funguje počítač. Každú činnosť od kliknutia myšou, až po zložité výpočtové činnosti, si počítač rozdeľuje na jednotlivé úlohy. Procesor ich ďalej spracúva postupne. Jedno jadro dokáže riešiť jednu úlohu. Ak máme viac jadier, každé z nich tak dokáže súčasne riešiť jednu úlohu, pričom každá z nich je rôzna. Zjednodušune a zhrnuté do jednej vety, čím viac jadier má procesor, tým viac úloh dokáže súčasne riešiť a tak o to rýchlejšie pracuje a spracúva vaše požiadavky.
- 1 až 4 jadrá procesora – dnes už štandard, čo sa týka počtu jadier
- 5 a viac jadier procesora – výkonejšie notebooky už majú aj vyšší počet jadier a tým aj výkon
Akú veľkosť operačnej pamäte RAM?
Ako sme už vysvetlili vyššie v článku, procesor a jeho jadrá spracúvajú jednotlivé úlohy. Tie sú mu pripravované, uložené a spracovávané vrámci dočasnej (krátkodobej) pamäte. Pri počítačoch sa jedná o tzv. RAM pamäť. Táto pamäť s priamym prístupom alebo RAM (z angl. Random Access Memory) je preto dôležitá, ak sa jedná o samotné spracovanie úloh procesorom, čiže samotnú rýchlosť notebooku. Aj tu odporúčame zvoliť vyššie hodnoty, čím vyššia pamäť RAM, tým rychlejší a svižnejší chod počítača.
Operačná pamäť RAM (random access memory) predstavuje dočasnú pamäť, ktorá komunikuje s procesorom niekoľkonásobne vyššou prenosovou rýchlosťou. Ak pracujete s viacerými aplikáciami naraz potrebujete operačnú pamäť s vyššou kapacitou. Ak plánujete počítač používať iba na kancelárske aplikácie a surfovanie stačí vám menšia RAM.
- Menej ako 4 GB – základné hodnoty, dnes sú skôr dostatočné pre mobiné telefóny a tablety
- 4 GB až 8 GB – aktuálne štandard čo sa týka pamäte RAM v prenosných počítačoch
- Nad 8 GB – výkonejšie notebooky majú aj vyššie hodnoty tejto pamäte
Aký typ grafickej karty?
Asi sa už opakujeme, ale aj pri grafických kartách platí, čím vyššie parametre, tým lepšie. Okrem parametrov sa môže jednať aj o typ karty a tu sa od toho odvíja aj výkon. Integrovaná karta je súčasťou matičnej (základovej) dosky, často má nižší grafický výkon. Dedikovaná karta je samostatný komponent v notebooku, tieto typy kariet majú zväčša vyšší výkon.
- Integrovaná karta – je súčasťou matičnej (základovej) dosky, často má nižší grafický výkon
- Dedikovaná karta – samostatný komponent v notebooku, tieto typy kariet majú zväčša vyšší výkon
Aký typ pevného disku?
Pevný disk HDD (hard disc drive) stále ostáva najefektívnejšou pre ukladanie veľkého množstva dát. Dnes sa hodnoty pohybujú od 320 GB do 2000 GB (2TB). Nás však tentokrát zaujíma to, o aký typ pevnej pamäte (HDD) sa jedná. Môže ísť o SSD disk (solid state drive) – pri ukladaní údajov sa využívajú statické pamäťové čipy ako v USB kľúči, ide o mnohonásobne rýchlejšie prenosové rýchlosti, avšak majú nízku kapacitu a vysokú cenu. Hybridný disk – kombinácia výhod HHD a SSD.
- Pevný disk (HD/HDD) – dáta sa na pevný disk zapisujú pomocou magnetického záznamu, cenovo lacnejšie pamäte, no menej odolné voči otrasom a náhodnému poškodeniu.
- SSD disk (solid state drive) – pri ukladaní údajov sa využívajú statické pamäťové čipy ako v USB kľúči, ide o mnohonásobne rýchlejšie prenosové rýchlosti. Ich nevýhodou je to, že často majú nižšiu kapacitu svojho úložiska a vyššiu cenu oproti pevný diskom HDD.
- Hybridný disk – kombinácia výhod HHD a SSD
Niektoré, hlavne výkonejšie notebooky, môžu mať hneď 2 pevné pamäte. Jeden pevný disk a druhý SSD disk. Tu je výhoda, že softvér ako operačný systém a dôležité dáta môžete mať na výkonejšom a spoľahlivejšom SSD disku a ostatné dáta na kapacitne často väčšom druhom HDD disku.
Pri pevných dikoch HDD sa tieto disky rozdeľujú a líšia formátom uvádzaným v palcoch, ďalej rozhraním, ale aj samotnou fyzickou stavbou disku, ktorá sa môže líšiť. Keďže tieto disky sú už v súčastnosti využívané menej, nebude sa nimi zaoberať až tak do podrobna.
Akú veľkosť pevnej pamäte?
Ako už vieme, pevný disk HDD (hard disc drive) stále ostáva najefektívnejšou pre ukladanie veľkého množstva dát. Dnes sa hodnoty pohybujú od 320 GB do 2000 GB (2TB). Práve táto veľkosť určuje to, koľko softvéru, dát a multimendiálneho obsahu bude možné uložiť do vášho počítača. Čiže koľko fotografií, hudby, filmov, ale aj ďalších dát bude do neho možné ukladať. Tu skôr ako o rýchlosť počítača ide o vaše preferencie a požiadavky.
- Menej ako 2048 GB (2 TB) – dnes štandard čo sa týka veľkosti pevnej pamäte
- Viac ako 2 TB
Aké iné parametre a funkcie?
Rôzne ďalšie parametre a funkcie nám môžu uľahčovať prácu s notebookom. Či už hľadáte notebook pre študenta, na prácu alebo pre domáce využitie. Aj tu by ste mali vedieť, čo jednotlivé funkcie umožňujú a zamyslite sa nad ich nevyhnutnosťou pre vás a vaše využitie.
Dotykový displej
Okrem klávesnice budete na takom notebooku môcť ovládať funkcie a programy aj pomocou dotyku po obrazovke, podobne ako je práca s tabletom.
USB porty
Slúžia pre komunikáciu s externými zariadeniami a prenosovými médiami. Ak pracujete s externými zariadeniami, ako sú externé klávesnice, myši, externé HDD alebo iné prenosové média využivajúce USB porty, siahnite po notebooku, ktoré má viac týchto portov.
Výdrž batérie
Čím dlhšia výdrž batéria, tým viac práce spravíte mimo nutnosti byť pripojený na elektrickú sieť. Ak plánujeme notebook používať na cestách, často mimo domova alebo pracoviska, siahnite po notebooku, ktorý ponúka vyššu výdrž batérie.
Hmotnosť
Na hmotnosť sa pri výbere často nepozeráme, no ak chcete notebook často prenášať, mala by byť dôležitá a ideálne čo najnižšia.
Rozmery
Podobne ako pri váhe a často prenášaní notebooku. Ak chcete notebook často prenášať, mali by byť rozmery ideálne čo najmenšie. Tu myslite aj na to, že čím menšie rozmery, tak aj často o to menšia klávesnica, ale aj obrazovka. To vás pri práci môže obmedzovať.
Vstavaná webkamera
Využijete najmä pri videohovoroch cez internet.
HDMI konektor
Slúži na prenos obrazu a zvuku. Využijete ak plánujeme notebook prepájať na externý monitor alebo televízor.
Bluetooth
Dnes ho už má asi každý notebook. Využijete pre bezdrôtový prenos dát z iných zariadení, ako je váš mobil, tablet alebo iné zariadenie. Taktiež môže poslúžiť na bezdrôtové pripojenie klávesnice, myši, či iných komponentov.
Čítačka pamäťových kariet
Slúži pre vloženie pamäťových kariet, napríklad ak chcete rýchlo preniesť dáta z vášho fotoaparátu, videokamery, mobilného telefónu alebo iného zariadenia, ktoré pre ukladanie dát využíva pamäťové karty.
Záverečné zhrnutie
Pre čo najlepší výber sme v článku zhrnuli všetky dôležité informácie. Pre správny výber jednotlivých modelov môžete pokračovať priamo na stránky autorizovaných predajcov, ktorých vám nižšie odporúčame alebo pozrieť náš výber najlepších notebookov.
Najlepšie notebooky
Porovnali sme dôležité parametre a vybrali sme pre vás pár tipov na najlepšie notebooky. Ak hľadáte čo najlepšie a zároveň kvalitné modely bez ohľadu na cenu, pozrite náš výber označený ako pre náročných. Ak hľadáte čo najlepšie funkcie a parametre, no za dobrú cenu, pozrite náš výber označený ako nízka cena.

- Displej: 13,3″ 1440x900px
- Pamäť RAM: 8GB
- Pevný disk: SSD 128GB
- Procesor: Intel i5 1,8GHz
- Výdrž batérie: 12 hodín
- Rozmery: 227x17x325mm

- 13,3″ – 15,6″ 1920x1080px
- Pamäť RAM: 4GB
- Pevný disk: SSD 128GB
- Procesor: Intel 2,5GHz
- Výdrž batérie: 5 hodín
- Rozmery: 260×22,9x378mm
Najlepšie herné notebooky
Porovnali sme dôležité parametre a vybrali sme pre vás pár tipov na najlepšie herné notebooky. Ak hľadáte čo najlepšie a zároveň kvalitné modely bez ohľadu na cenu, pozrite náš výber označený ako pre náročných. Ak hľadáte čo najlepšie funkcie a parametre, no za dobrú cenu, pozrite náš výber označený ako nízka cena.

- Displej: 15,6″ 1920x1080px
- Pamäť RAM: 16GB
- Pevný disk: 1024GB
- Procesor: Intel i7 2,2GHz
- Výdrž batérie:
- Rozmery: 274,7×24,9x389mm

- Displej: 15,6″ 1920x1080px
- Pamäť RAM: 8GB
- Pevný disk:1024GB
- Procesor: AMD 2,8GHz
- Výdrž batérie: 7 hodín
- Rozmery: 266×26,8x390mm
Najlepšie notebooky – top notebooky 2019
Notebooky majú rôzne parametre a funkcie. Ak hľadáte to najlepšie, čo je aktuálne dostupné na trhu, máme pre vás náš výber pre najlepšie notebooky. Vzali sme do úvahy parametre, funkcie a cenu notebookov a zostavili sme náš výber – top notebooky roku 2019 a to konkrétne výber najlepších notebookov.
1. | Apple MacBook Air MQD32SL/A | Ukázať parametre a cenu |
2. | Lenovo IdeaPad 320 80XR0104CK | Ukázať parametre a cenu |
3. | ASUS VivoBook S15 S510UA-BQ477T | Ukázať parametre a cenu |
4. | Lenovo V130-15IKB Iron Grey | Ukázať parametre a cenu |
5. | Asus FX504GD-E4112T | Ukázať parametre a cenu |
6. | Dell Inspiron 15 N-5587-N2-713K | Ukázať parametre a cenu |
7. | Asus VivoBook S510UQ-BQ265T | Ukázať parametre a cenu |
8. | Apple MacBook Pro MPXR2CZ/A | Ukázať parametre a cenu |
9. | Acer Aspire Nitro 5 NH.Q2UEC.001 | Ukázať parametre a cenu |
10. | HP 250 1WY25EA | Ukázať parametre a cenu |
Autorizovaný predajcovia notebookov
Nižšie odporúčame len autorizované obchody a spoľahlivých predajcov. Ak sa rozhodnete pre nákup u vybraných predajcov, môžete si byť istý originalitou tovaru a záruku výhodného nákupu.
OBCHOD | SORTIMENT | POZRITE |
---|---|---|
Alza.sk ![]() | Elektronika, Šport, Parfémy, Hračky, Hodinky, Drogéria, Auto, Moto, Mobilné telefóny | |
Hej.sk ![]() | Elektronika, Šport, Parfémy, Domácnosť, Chovateľské potreby, Mobilné telefóny | |
AndreaShop.sk ![]() | Elektronika, Šport, Parfémy, Mobilné telefóny | |
TPD.sk ![]() | Elektronika, Nábytok, Domácnosť, Mobilné telefóny | |
BigON.sk ![]() | Elektronika, Repasované počítače | |
AliExpress.com ![]() | Elektronika, Šport, Hračky, Hodinky, Drogéria, Auto, Móda | |
Conrad.sk ![]() | Elektronika | |
Rozbalene.sk ![]() | Elektronika | |
BestCena.sk ![]() | Elektronika, Domácnosť, Mobilné telefóny | |
ESAT.sk ![]() | Elektronika, Domácnosť, Mobilné telefóny | |
Zlavolam.sk ![]() | Elektronika, Módne doplnky | |
TopVyrobky.sk ![]() | Elektronika, Domácnosť | |
Digital24.sk ![]() | Elektronika | |
TopShop.sk ![]() | Elektronika, Domácnosť, Kuchynské potreby, Zdravie | |
YatoNaradie.sk ![]() | Elektronika, Domácnosť | |
Holime.eu ![]() | Zdravie, Elektronika | |
RealShop.sk ![]() | Elektronika, Domácnosť | |
GearBest.com ![]() | Elektronika, Domácnosť, Gadget | |
e-Spotrebice.sk | Elektronika, Domácnosť | |
Klarstein.sk | Elektronika, Domácnosť | |
Electronic-Star.sk | Elektronika, Domácnosť | |
Prolaika.sk | Elektronika | |
DoopShop.sk | Elektronika | |
Turbado.sk | Elektronika, Domácnosť, Mobilné telefóny, Tablety, Smarthodinky |
Chcete poradiť? Opýtajte sa
Radíme s výberom pri nakupovaní. Naša poradňa nižšie je vám k dispozícii, stačí položiť otázku.
Dobry den, prosim o radu aky notebook si mam kupit. Potrebujem notebook mensich rozmerov, pouzivat ho budem na surfovanie po internete, pracu s wordom a excelom, a ine jednoduche ulohy. Filma ani hudbu na pc nepouzivam a nehram ani hry. Dakujem
Dobrý deň, Adriana,
ďakujem za otázku. My odporúčame Apple MacBook Air – https://www.nakupnaporadna.sk/ukazat-apple-macbook-air Ak nevyžadujete notebook s OS Windows, MacBook Air je rýchly, spoľahlivý a batéria má dlhú výdrž. Pokiaľ hľadáte lacnejšie riešenie, porovnateľný model je Lenovo IdeaPad 320 – https://www.nakupnaporadna.sk/ukazat-lenovo-ideapad-320 Ten kúpite s uhlopriečkou displeja v rozmere od 13,3 palca.
V článku vyššie okrem týchto notebookov odporúčame aj ďalšie modely.