Najlepšie AKU kosačky 2024 → TEST, ✔️ ako vybrať, skúsenosti a recenzie pre akumulátorové kosačky

Chcete poradiť? Opýtajte sa
Kosenie bez káblov a pohybového obmedzovania je asi snom každého, kto má veľkú záhradu s trávnikom. Na trhu pribúdajú nové a nové modely a zorientovať sa v ponuke môže robiť tým, ktorí nie sú na elektroniku odborníci, problém. Práve preto sa v nasledujúcom článku dočítate všetko potrebné, aby ste mohli bez obáv kúpiť práve takú kosačku, akú domov potrebujete.

Hľadáte rovno tie najlepšie modely? Či už sa preverujete ľudovú voľbu, ktorá je lacné, ale dobre hodnotené riešenie, zlatú strednú cestu, kde je dobrý pomer ceny a výkonu alebo výber pre náročných, kde je kvalita bez kompromisov, pozrite najlepšie AKU kosačky.

Vyberáme akumulátorovú kosačku

Kúpa akéhokoľvek produktu na dlhšie užívanie môže byť náročná – obzvlášť, keď sa v danej problematike až tak nevyznáte (každý sa nemôže vyznať vo všetkom). Pri výbere AKU kosačky by ste mali brať do úvahy hlavne to, kde ju budete používať a aké sú vaše požiadavky na udržiavanie trávnika. Poďme sa však na to pozrieť konkrétne.

Práve to, že k akumulátorovej kosačke nepotrebujete žiadny elektrický kábel, ktorým by bola pripojená k zdroju elektriny, je obrovskou výhodou, na ktorej akumulátorové kosačky stavajú. Odpadávajú s tým zároveň aj starosti s benzínom a manipuláciou s rôznymi kanistrami, takže vo výsledku máte pri kosení čistejšie ruky. Zhrňme si rovno výhody a nevýhody akumulátorových kosačiek.

☑️ Prečo (NE)KÚPIŤ akumulátorovú kosačku

Top AKU kosačkyZhrňme si teda, komu a prečo sa akumulátorová kosačka (ne)hodí:

  • Ľahká manipulácia a údržba, bez obmedzovania v jej pohybe,
  • tichá, ekologická, ľahko uskladniteľná,
  • možnosť ušetriť pri kúpe viacerých produktov vďaka kompatibilite akumulátora,
  • kosenie a údržba záhrady bez emisií a výparov z benzínu,
  • výdrž batérie je obmedzená (pre väčšie plochy zvoľte väčšiu kapacitu batérie),
  • nižší výkon pri kosení, najmä pri lacnejších modeloch.
Pozrieť u autorizovaného predajcu

 

To, čo však treba povedať hneď na úvod, je, že akumulátorová kosačka nevydrží večne – je vhodnejšia na menšie a stredné plochy, takže keď máte stohektárovú záhradu, asi vám kosenie zaberie aj niekoľko dní. Na druhej strane, akumulátorové kosačky majú spravidla do 15 kilogramov, takže sú relatívne ľahké a dobre sa obsluhujú (vplyv na hmotnosť má hlavne kapacita akumulátora a šírka záberu kosačky).

Ak vám pri benzínových a elektrických kosačkách vadí ich hlučnosť, s akumulátorovou máte vyhrané. Ich hlučnosť sa pohybuje v rozmedzí 75 až 95 dB, čo spôsobuje predovšetkým nižší výkon oproti konkurencii. Rozdiel je však aj v charaktere zvuku, takže akumulátorové kosačky sú pre okolie vždy príjemnejšie, než hrubý zvuk spaľovacieho motora na benzínovej kosačke.

Pri kúpe akumulátorovej kosačky viete v určitých prípadoch aj ušetriť, pretože ju môžete kúpiť bez samotného akumulátora. Pýtate sa, ako je to možné? Dôvod je jednoduchý: niektoré obchody a spoločnosti ponúkajú v oblasti záhradníctva rôzne produkty a ak si od nich kúpite pílu, krovinorez či kosačku, môžete zdieľať jeden akumulátor a ušetriť.

Do akumulátorovej kosačky nemusíte nič dolievať, nič čistiť, ani si robiť starosti so štartovacími sviečkami. Jedinou starostlivosťou je čistenie od zvyškov trávy a dobíjanie batérie. Oplatí sa však aj pravidelná kontrola v autorizovanom servise, kde si poistíte životnosť takejto kosačky na viac rokov.

✅ Typy akumulátorových kosačiek

Hoci by sa mohlo zdať, že akumulátorová kosačka je už typom kosačky samým o sebe, nie je to celkom tak, pretože aj akumulátorové kosačky sa rozdeľujú na viacero druhov. Vyberať by ste mali podľa toho, čo konkrétne potrebujete vy – zvážte všetky nasledovné parametre, a podľa toho sa rozhodnite.

✔️ Náš tip: Najlepší čas na kosenie je neskoré popoludnie, pretože slnko nie je také ostré a pokosená tráva nevädne a nezosychajú jej konce.

Najlepšie akumulátorové kosačkyPrvým parametrom je napríklad spôsob kosenia. Medzi záhradkármi sú najobľúbenejšie predovšetkým rotačné akumulátorové kosačky. Kosenie tu zabezpečujú rotačné nože točiace sa okolo zvislej osi, ktorých výhodou je to, že nemusia byť dokonale nabrúsené, aby sa nimi dalo kosiť. Rotačná AKU kosačka sa hodí na skracovanie trávnika na 3-5 cm a je najefektívnejšia z hľadiska času.

Na horšie dostupné miesta, ako je napríklad okolie plotov, sa vám bude najviac hodiť strunová AKU kosačka. Je ľahká, jednoducho sa ovláda a nezaberie ani veľa miesta, takže sa hodí aj do menších domácností, kde nemáte záhradný prístrešok či veľkú pivnicu, do ktorej by ste ju uskladnili.

Ak patríte medzi náročnejších záhradkárov, ktorí si potrpia na dokonalý trávnik, budete potrebovať vretenovú AKU kosačku. Trávu neseká, ale strihá – dvojica nožov usporiadaných do tvaru V sa pohybuje proti sebe a takto steblo odstrihne. Tráva vďaka tomu vyzerá na pohľad lepšie, pretože nežltne a je hustejšia. Vretenovú kosačku preto využijete aj pri úprave okrasných plôch a futbalových ihrísk. Nehodia sa však na vysoký porast.

Vychytávkou sú v súčasnosti predovšetkým robotické kosačky, ktoré sú vrcholom pohodlnosti, pretože podobne, ako robotické vysávače, stačí ju zapnúť a poslať do terénu. Malé a ľahké lítiové akumulátory, ktoré nahradili tie ťažké a väčšie olovené, napájajú motor rovnako dlho. Robotická AKU kosačka vyráža kosiť v naprogramovaných intervaloch, ktoré si nastavíte tak, aby vás pri pobyte na záhrade nerušila. Podobne, ako spomínaný robotický vysávač, keď táto robotická kosačka cíti, že energia v akumulátore dochádza, vráti sa do nabíjacej stanice.

✔️ Náš tip: AKU kosačky sú vhodné pre starších ľudí a ženy – predovšetkým vďaka nízkej váhe a ľahkej manipulácii.

✅ Ako vybrať akumulátorovú kosačku?

Pred nákupom AKU kosačky si ešte raz dobre zvážte, aký typ plochy ňou budete najčastejšie kosiť. Kosačky sa totiž ešte rozdeľujú aj podľa toho, či kosia rovné plochy, svahy alebo členité plochy so stromami a kríkmi. Ak potrebujete kombináciu, nájdete určite aj takýto typ.
Ak sa pri kúpe AKU kosačky stretnete s údajom o odporúčanej maximálnej veľkosti plochy, ktorú by ste ňou mali kosiť, berte ho s rezervou. Ide totiž len o približný údaj, ktorý ešte ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov. Pozrite najlepšie AKU kosačky.

Teraz sa podrobnejšie pozrime na ďalšie parametre a kritériá, ktoré o kvalite a type akumulátorovej kosačky rozhodujú:

✅ Kapacita batérie

Kapacita akumulátora (alebo batérie) zohráva pri kosení veľmi dôležitú úlohu. Od nej sa totiž odvíja aj to, akú veľkú plochu ňou pokosíte a ako dlho vydrží kosačka zapnutá.

Najčastejšie sa na trhu stretnete s modelmi s kapacitou od 3 Ah až do 10 Ah. Ak vám tieto ampér hodiny nič nehovoria, tak v praxi sa udáva, že napríklad s 3 Ah pokosíte do 150 m². Samozrejme, opäť to netreba brať úplne doslovne, pretože aj kapacita sa ešte odvíja od ďalších parametrov, ako je napríklad HR, ktoré určuje, pri akom vybíjacom prúde bude mať batéria danú kapacitu.

Výkonnejšie kosačky majú batérie aj dve. Platí priama úmera – čím je kapacita batérie väčšia, tým je vyššia cena. Ak často kosíte väčšie plochy, ani náhradná batéria nie je na škodu.

✔️ Náš tip: Pred zimou by ste mali z AKU kosačky vybrať batériu, nabiť ju na 100 % kapacity, vyčistiť kosačku zvnútra aj zvonku, skontrolovať stav stroja a žacieho noža, uskladniť batériu vo vnútri na suchom mieste a zazimovať kosačku v prirodzenej polohe.

✅ Šírka záberu

Očakávania používateľa od AKU kosačky sa spravidla odvodzujú od toho, koľko toho dokáže na jedno pokosenie pokosiť. Dôležité však je aj to, aká je šírka záberu čepelí. Tá rozhoduje o tom, aká bude ovládateľnosť kosačky po záhrade.

Aj rozpätie šírky záberu jednotlivých AKU kosačiek je pomerne široké – od 32 cm až po 46 cm. Tie najlepšie majú záber noža aj 53 cm, kde sa tento parameter už odráža aj na vyššej cene.

✅ Výška kosenia

Výšku koseniu udávajú pri AKU kosačkách (a kosačkách vo všeobecnosti) v milimetroch. Bežný rozsah akumulátorových kosačiek, čo sa výšky kosenia týka, je od 20 do 70 mm. Jednotlivé výšky sa nastavujú pomocou integrovaných stupňov, ktorých býva spravidla 5 alebo 6.

Nastaviteľná výška kosenia je praktická najmä v prípade, že potrebujete kosiť vyšší porast na nerovnom teréne. Praktická je aj ergonomická rukoväť so sklápacím mechanizmom pre pohodlnejšie skladovanie.

✅ Objem zberného koša

Každá kosačka je svojím spôsobom originál. Okrem základných parametrov, ktoré už boli spomínané, môžu výber ovplyvniť aj tie doplnkové. To, ako vaša akumulátorová kosačka bude narábať s pokosenou trávou, je jedným z nich.

S tým asi najviac súvisí objem zberného koša, do ktorého sa pokosená tráva odvádza. Veľkosť objemu koša ovplyvňuje dobu nepretržitej prevádzky kosačky – pohybuje sa okolo 50 l, s väčšími hodnotami sa stretnete skôr pri robustnejších kosačkách.

✔️ Náš tip: Kosiť by ste mali dvakrát do týždňa a nechávať výšku trávy 3–4 centimetre (v lete aj dlhšiu).

✅ Špeciálne príslušenstvo – alebo čo ešte môžete dokúpiť

Top AKU kosačkyOkrem všetkého už spomínaného existujú aj špeciálne funkcie AKU kosačiek, ktoré nemajú všetky modely, ale v prípade, že máte na svoju kosačku nejaké špeciálne požiadavky, možno sa vám budú hodiť.

Jednou z nich je napríklad mulčovanie. Ide o celkom praktickú funkciu v prípade, že nechcete trávu zhromažďovať do koša alebo ju vyhadzovať do strán. Kosačka s funkciou mulčovania rozseká trávu na menšie kúsky, ktoré nechá na trávniku. Postará sa tak aj o vyživenie trávy, keďže mulč funguje ako hnojivo.

Ďalšou „špecialitkou“ na AKU kosačke môže byť pojazd. Vďaka nemu viete ľahko pokosiť veľké plochy trávnika, pričom sa vám podarí udržiavať konštantnú rýchlosť a znížiť námahu pri tlačení kosačky. Vyššia rýchlosť síce znamená rýchlejšie kosenie trávnika, musíte si však aj nájsť rovnováhu medzi rýchlosťou a kvalitou kosenia, pretože rýchlo neznamená vždy kvalitne.

✅ Najčastejšie otázky pred kúpou AKU kosačky

Možno sa nám predošlým textom už podarilo zodpovedať všetky vaše otázky, možno nie. Tu je teda ešte raz niekoľko najčastejšie položených otázok v súvislosti s akumulátorovými kosačkami:

Aký veľký pozemok pokosím s akumulátorovou kosačkou?

Dôležitá otázka, ktorú si určite položíte ako prvú. Ako sme už uviedli pri základných parametroch, plocha sa v podstatnej miere odvíja od kapacity akumulátora. Pri každej AKU kosačke je spravidla uvedené, do koľko m² ňou môžete pokosiť. Ako sme už uvádzali, treba to však brať s rezervou.

Platí aj pravidlo, že silnejší stroj zvládne aj menšie plochy, prípadne plytšie svahy. Nie vždy, ale platí, že čím väčší a silnejší stroj, tým lepšie riešenie. Pokiaľ máte na záhrade rovnú a rozsiahlu plochu, zvoľte silnejší stroj s výkonným motorom. Ak ale máte na tejto ploche aj skalky, stromy a kríky, prípadne miesta, kde s kosačkou treba cúvať, rozmýšľajte aj nad veľkosťou a váhou stroja.

Aká je výdrž akumulátorovej kosačky na jedno nabitie?

Odpoveď na túto otázku je opäť závislá od parametrov AKU kosačky, v tomto prípade hlavne kapacity batérie. Zjednodušene povedané, čím vyššia kapacita, tým dlhšia doba kosenia. Ideálne je kosačku nenabíjať počas doby kosenia, preto zvážte hlavne veľkosť svojho pozemku, ktorý chcete pokosiť na jedenkrát a porovnajte si ju s jednotlivými kapacitami konkrétnych modelov.

Do úvahy by ste mali vziať aj dobu nabíjania, pretože aj tá sa pri jednotlivých modeloch AKU kosačiek odlišuje. Ak potrebujete mať kosačku čo najskôr po kosení k dispozícii, vyberte si kosačku s čo najkratšou dobou nabíjania, poprípade zvážte alternatívu náhradného akumulátora, ktorý jednoducho za ten vybitý vymeníte.

✔️ Náš tip: Ostrosť nožov na kosačke kontrolujte podľa rezu trávy – ak je na konci rozstrapkaná, akoby odtrhnutá a hnedne a vysychá, je čas nôž nabrúsiť.

✅ Recenzie akumulátorových kosačiek

Výrobcov a značiek AKU kosačiek je v súčasnosti veľké množstvo. Konkrétne medzi tie najoverenejšie a najkvalitnejšie patria Honda, Makita, Stihl, Bosch a ďalšie. Najlepšia kosačka však pre vás bude tá, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky na efektívne a pohodlné kosenie.

Každý z výrobcov má svoje tzv. vlajkové lode a benefity, ktoré iný nemá, poprípade špeciálne funkcie kosačiek, ktoré nehľadá každý, ale niekto možno áno. Orientujte sa preto aj podľa odporúčaní a referencií spokojných, no aj nespokojných zákazníkov. Okrem celkovej spokojnosti v nich zohľadnite aj to, či má konkrétna značka dostupnosť servisu a náhradných dielov, ktorými sú napríklad náhradné batérie.

Čo sa týka najčastejších cenových relácií AKU kosačiek, obmedzený rozpočet nemusí byť v kupovaní kosačky prekážkou. Rozhodujúce sú skôr požiadavky, ktoré na svoju kosačku máte. Ak ich nie je veľa, cena môže byť priaznivá aj pre prázdnejšie peňaženky. Vo všeobecnosti však podobne, ako pri iných produktoch platí, že najlacnejšie kosačky majú najnižší výkon, kapacitu akumulátora aj menej funkcií, ktoré vám môžu kosenie zefektívniť.

✅ Skúsenosti a hodnotenia zákazníkov

Zákazníci si chvália množstvo výhod. AKU kosačky majú výhodu v tom, že nemajú žiaden kábel a manipulácia je s nimi naozaj jednoduchá. Sú ideálne pre pohodlné kosenie skôr menších trávnatých plôch, ktoré môžu zahŕňať veľa prekážok a tiež rôznorodú členitosť.

Žiaľ, ako pi všetkom, aj tu vieme hovoriť aj o nevýhodách, o mínusoch. Nevýhodou môže byť, že ak je plocha príliš veľká, potrebujete väčšiu kapacitu batérie alebo musíte nabíjať počas kosenia, pričom nabíjanie niekedy môže zabrať aj 300 minút.

V rámci ucelených systémov jednotlivých výrobcov je už v súčasnosti možnosť jeden akumulátor využívať aj pre inú záhradnú techniku, takže v tomto prípade vám AKU kosačky pomáhajú aj šetriť vašu peňaženku. Pozrite najlepšie AKU kosačky.

Záverečné zhrnutie

Na záver si teda ešte zhrňme, pre aké výhody si akumulátorovú kosačku si kúpiť. Viac, ako cena na to vplývajú vaše požiadavky – ekologickosť, jednoduchosť manipulácie, ďalej kompatibilita batérie s iným vybavením, ale samozrejme aj výsledný stav, ktorý chcete po kosení dosiahnuť, ako je jeho hustota, výška a pod. Na toto všetko je AKU kosačka ideálna. AKU kosačka si vie už dnes poradiť aj s horším terénom, ako sú nerovnosti, rôznorodosť terénu, porastu a podobne.

Prečo ÁNO pre kúpu AKU kosačky:

  •  Pohodlné kosenie bez káblov , vďaka čomu je ľahká manipulácia aj údržba,
  •  bez emisií a výparov z benzínu   pretože jej pohon je elektrický,
  •  ľahko uskladniteľná , vďaka jej nižšej váhe a často aj menším rozmerom oproti klasickým benzínovým,
  •  kompatibilnosť batérie s iným náradím , vďaka čomu postačí jedna batéria k viacerým produktom.
Pozrieť u autorizovaného predajcu

 

Chcete poradiť? Opýtajte sa

Radíme s výberom pri nakupovaní. Naša poradňa nižšie je vám k dispozícii, stačí položiť otázku.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nakupujte lacnejšie! Na www.KuponyZdarma.sk nájdete viac ako 9700 kupónov a zliav. Ukázať

Zľavy na KuponyZdarma.sk

Výber TOP 12 ❤️ mobilov roka 2023
Najlepšie mobilné telefóny 2023 → Test TOP 24 mobilov roka
Prejsť na výber TOP mobilov >>

Doprajte si oddych ❤️
Vybrali sme najlepšie akciové wellness pobyty roka 2023
Najlepšie pobyty
Prejsť na najlepšie pobyty >>>

TOP 12 pobytov roka 2023 ❤️