AKO VYBRAŤ KÁVOVAR? → 14x ✔️ +TOP 2021 najlepšie kávovary

Chcete poradiť? Opýtajte sa
Ako vybrať kávovar
Rady a tipy ako vybrať kávovar
Pitie kávy sa stalo našou každodennou súčasťou. Svedčí o tom aj fakt, že káva je jedna z najviac obchodovaných komodít na svete. Dopriať si šálku kávy ráno alebo poobede je už súčastou nie jedného z nás, ako nášho každodenného rituálu. V tomto článku pomôžeme s výberom kávovara pre správnu prípravu kávy.

Aby káva chutila čo najlepšie a pôžitok z nej bol čo najväčší, dôležitá je správna príprava kávy. Na prípravu kávy je najlepšie siahnuť po overenom a osvedčenom kávovare. Na trhu sú dostupné tisíce rôznych modelov od množstva viac alebo menej známych výrobcov. Ponúkajú rôzne prípravy kávy a funkcie, my vám ich v tomto článku priblížime bližšie a dáme cenné rady a tipy ako si vybrať najlepší kávovar na prípravu kávy. Pri výbere správneho kávovara je potrebné brať do úvahy viacero parametrov a požiadaviek na prípravu kávy. My vás nimi prevedieme krok za krokom.

☑️ Vyberáme najlepší kávovar

Dajte si záležať pri výbere. Správne zvolený kávovar pripraví kávu ako z kaviarne
Úlohou ako vybrať najlepší kávovar na prípravu kávy sa už poverili mnoho obchodov a predajcov elektroniky a kávovarov ako takých. My dobre vieme, že aby ste vedeli správne vybrať, potrebujete dostatok informácii. Pri výbere správneho kávovara je potrebné brať do úvahy viacero parametrov a požiadaviek na prípravu kávy. Netreba zabúdať na výber podľa vašej chute, rozpočtu domácnosti, spôsobu obsluhy, ale aj  miesta pre umiestnenie spotrebiča v kuchyni a frekvenciou jeho používania.

Rozhodujúcim kritériom je nielen koľko užívateľov bude kávovar využívať, ale aj spôbo prípravy kávy. Na výber sú k dispozícii tisíce modelov podľa rôznych spôsobov prípravy, ktoré majú mnoho parametrov, označení a funkcií. My preto v tomto článku vysvetlíme pojmy, aby ste vedeli ako vybrať najlepší kávovar.

Kávovar je dôležitým pomocníkom

Ak patríte medzi tých, čo obľúbujú pitie kávy, určite ste už mali tzv. turka – tureckú zalievanú kávu. Pri tomto spôsobe kávy sa bez ohľadu na kvalitu kávových zŕn jedná o najhoršiu možnosť, ako si dopriať šálku kávy. Kávové zrná v podobe rozomletého kávoveho prášku sa majú lúhovať maximálne 4 minúty. Ak sa káva lúhuje dlhšie, je takáto káva pre náš žalúdok a srdce väčšou príťažou. Vyvarujte sa preto tomuto a ďalším podobným spôsobom prípravy kávy.

Najlepším pri pripráve kávy je siahnuť po kvalitnom a overenom kávovare, ktorý pripravý každú šálku správnu. Najmodernejšie a najlepšie prístroje na trhu, ktoré sú označené ako plneautomatické kávovary, dokážu pripraviť na výber z viacero druhov káv na jediné stlačenie. Takáto káva je pritom kvalitou a chuťou ako z kaviarne od profesionálneho baristu.

Náš tip: Zomleté kávové zrná v podobe kávoveho prášku sa majú lúhovať maximálne 4 minúty. Pri dlhšom čase je takáto káva väčšou záťažou pre náš žalúdok a srdce. Kávovar sa vždy postará o správny čas prípravy.

Pravý talianský espresso kávovar

Na prípravu kávy je odporúčané siahnuť po kávovare. Ako espresso kávovar sa označuje každý typ kávovaru, ktorý dokáže vyextrahovať zo zomletých kávových zŕn v podobe kávové prášku pomocou horúcej vody o správne teploty kávu v podobe obľúbeného espressa. Kávovar sa stará o správnu teplotu vody pri príprave kávy. Tá nemá byť vriaca, ale o teplote 90 až 96°C, ideálna teplota na prípravu kávy je však 93°C. Práve toto je hodnota teploty vody, ktorou kávovary pripravujú kávu.

 Aké zvoliť parametre a funkcie? 

Parametre, ktoré si treba pri výbere kávovaru všímať je vyhotovenie a presnosť do seba zapadajúcich častí, objem zásobníka na vodu, mletie kávy a možnosť nastavenia mlynčeka, parný tlak, automatické vypnutie, samočistenie a údržba spotrebiča. Toto ponúka mnoho automatických modelov, ktoré sú na prípravu kávu najlepšie. Prenosť do seba zapadajúcich častí je dôležitá pre správne a dlhotrvajúce bezproblémové fungovanie spotrebiča.  

Pri kávovaroch sa zamerajte na jeho kvalitné spracovanie a presnosť vyhotovenia. Všetky súčasti musia dosadnúť presne. Rukoväť, ktorá je vystavená vysokej teplote najviac musí byť z kvalitného odolného materiálu a správne ohnutá. Zdvojené dno kávovaru je správna voľba. Pri automatických kávovaroch je rozhodujúca funkčnosť a prídavné programy ako programy, samočistenie a automatické vypnutie. 

Profesionálny tlak 15 barov

Profesionálne kávovary v kaviarňach pracujú s tlakom 15 barov. Tieto profesionálne kávovary disponujú rotačnou pumpou, alebo čerpadlom, ktoré zaisťuje konštantný tlak v celom vodovodnom systéme kávovaru. Počas prípravy kávy sa potom tento tlak nemení. Ale tieto čerpadlá sú pre domácnosti finančne náročnejšie, no pre čo najlepšiu chuť a arómu kávy je to dôležité.

Vibračné pumpy kávovarov

V kávovaroch pre domácnosť sa používajú vibračné pumpy. Tieto vytvárajú tlak 15 barov a v niektorých prípadoch aj viac. Voda sa pumpuje vďaka rýchlemu pohybu kovového piestu. Keď je piest v pohybe jedným smerom, voda sa tlačí do systému jedným smerom a nasáva sa zo zásobníka, akonáhle sa jeho pohyb otočí. Tlak v kávovare nie je pevne daný a výrazne osciluje.

 ☑️ Aký vybrať typ kávovara? 

Rozdiel v kvalite nie je len medzi automatickými, pákovými a kapsulovým kávovary, ale aj medzi jednotlivými modelmi. Najkvalitnejšie kávovary sú automatické a pákové, kapsulové zaostávajú, čo sa týka kvality výsledného nápoja. 

Náš tip: Správna teplota vody na prípravu kávy je 93°C a práve vodou o tejto teplote kávovary pripravujú kávu, bez ohľadu na to, aký typ kávovaru si zvolíte.

Automatické kávovary

Tu sa jedná sa o poloautomatické alebo plneautomatické kávovary na prípravu kávy. Kávovar stačí naplniť kávovými zrnami a vodou. O prípravu kávy sa už postará sám. Okrem prípravy klasického espressa na ňom pripravíte aj ďalšie kávy. Ak obsahuje karafu na mlieko, kávovar dokáže pripraviť aj nápoje s mliekom na jediné stlačenie.

Výhody automatických kávovarov
 • Označované ako najlepšie druhy kávovar, čo sa týka prípravy kávy
 • Chuť a arómu kávy si je možné nastaviť
 • Vďaka čistiacim funkciám sa autoamticky samé udržujú čisté
 • Vstavaný mlynček sa stará o prírpavu kávy z čerstvo namletých kávových zŕn
 • Na prípravu obľúbeného espressa, ale aj ďalších nápojov
Nevýhody automatických kávovarov
 • Treba rátať s väčšími rozmermi prístroja
 • Vyššia cena oproti iným druhom kávovarov
Náš tip: Voľte automatický kávovar s karafou na mlieko, vďaka čomu pripravíte aj obľúbené nápoje s mliekom na jediné stlačenie.

Pákové kávovary

Tieto sú vhodné skôr pre tých, čo chcú mať prípravu kávy čo najviac vo svojich rukách. Na výslednú chuť kávy má vplyv namletie kávy, jej natlačenie do páky a ďalšie aspekty prípravy kávy pomocou pákového kávovara.

Výhody pákových kávovarov
 • Príprava kávy je plne vo vašich rukách
 • Baristami odporúčany spôsob prípravy kávy
Nevýhody pákových kávovarov
 • Na prírpavu dobrej kávy potrebujete mať cvik a dôslednosť pre stlačenie kávy a strážení množstva vody
 • Len na prípravu mletej kávy alebo si treba zadovážiť mlynček na mletie zrnkovej kávy

Kapsulové kávovary

Jedná sa o lacné kávovary, vďaka ktorým pripravíte desiatky druhov káv a ďalších nápojov pomocou kapsúl, ktoré je možné dokupovať, pomerne rýchlo a bez nutnosti väčšej údržby. Stačí naplniť nádržku vodou, vložiť kapsulu a o zvyšok sa postará kávovar.

Náš tip: Zvoľte kávovar na kapsule Tassimo, pretože tie sú pripravované len z praženej kávy pre čo najlepšiu výslednú chuť a arómu kávy.
Výhody kapsulových kávovarov
 • Rýchla príprava espressa a ďalších nápojov
 • Jednoduchá údržba
 • Nízka cena kávovaru
Nevýhody kapsulových kávovarov
 • Príprava len z jednorázových kapsúl
 • Vyššia cena kapsúl a tak aj výsledná cena na 1 prípravu nápoja
 • Príprava len po 1 šálke nápoja

Prekvapkávače

Ako už názov napovedá, tieto kávovary pripravujú kávy prekvapkávaním. Tieto kávovary sú vhodné na rýchlu prípravu aj väčšieho množstva porcií kávy. Aj keď pripravia viac kávy, tá ostáva dlhšie teplá, vďaka výhrevnej podložke, ktorá je súčasťou každého lepšieho prekvapkávača.

Náš tip: Pri výber sa zamerajte na prekvapkávače, ktoré majú trvalý filter. Ten nezachytáva kávove arómy ako je to pri vymeniteľných papierových filtroch, ktoré tak nie je potrebné opakovane dokupovať a vymieňať. Trvalý filter stačí vybrať a opláchnuť.
Výhody prekvapkávačov
 • Aj viac porcií kávy pripravíte pomerne rýchlo
 • Cenovo veľmi dobre dostupné prístroje
Nevýhody prekvapkávačov
 • Papierové filtre zachytávajú kávové arómy, ktoré robia správnu chuť kávy
 • Minimálne na 2 a viac porcií kávy
 • Pripravíte len prekvapkávanú kávu

 Koľko šálok budete pripravovať? 

Ak sa vypije v domácnosti viac ako 3 šálky kávy plnoautomatický  kávovar sa vám oplatí.  My ho však odporúčame do kaźdej domácnosti. Výsledná káva z kvalitného kávovaru je ako od baristu z kaviarne. Ak vypijete denne menej kávy môžete uvažovať aj nad kúpou  pákového alebo kapsulového modelu kávovara. Vhodnou voľbou je model s integrovanou funkciou penenia kávy mlieka alebo výroba mliečnych nápojov pre deti.

Počet porcií za deň Výber odporúčaných typov kávovarov
1 až 3 šálky kávy Pákové kávovary sú odporúčané baristami, no vyžadujú viac času prípravy kávy, cvik a náročnejšiu údržbu
4 až 6 šálok kávy Zvoliť môžete prekvapkávače určené na prípravu prekvapkávanej kávy, no chuť kávy je kvalitou horšia
Viac ako 7 šálok kávy Na rýchlu prípravu kvalitnej kávy s najmenšou údržbou a časo prípravy sú najlepšie automatické kávovary

 Koľko času venujete príprave? 

Ideálna hodnota stáleho tlaku je 9 a viac barov pre profesionálny stroj. Kvalitnejšie kávovary majú často 15 barov, no jedná sa len o maximálny tlak, v priemere sa nápoje pripravujú pri tlaku asi 9 barov. Pri výbere sa nezabudnite zamerať na náročnosť ovládania a údržbu. 

Čas na prípravu Výber odporúčaných typov kávovarov
Aj viac času Pákové kávovary sú odporúčané baristami, no vyžadujú viac času prípravy kávy
Stredne veľa čas Zvoliť môžete prekvapkávače – kávovary určené na prípravu prekvapkávanej kávy
Čo najmenej Najmenej údržby vyžadujú automatické kávovary, vďaka vstavaným samočistiacim funkciám
Náš tip: Vyberte kávovar, ktorý má vysokú výšku výpustu kávy, aby ste mohli pripravovať Cappuccino vo vysokých pohároch, ktoré sú na jeho prípravu najvhodnejšie.

 Koľko času pre údržbu kávovara? 

Čas, ktorý je potrebný na údržbu kávovara, by pri výbere nemal byť nie menej dôležitý. Možno práve čas potrebný na údržbu kávovara bude pre vás rozhodujúcim. Rovno odporúčame tie, ktoré budú pre vás možno tie najlepšie.

Čas na údržbu Výber odporúčaných typov kávovarov
Aj viac času Pákové kávovary sú odporúčané baristami, no vyžadujú viac údržby prístroja
Stredne veľa čas Zvoliť môžete prekvapkávače – kávovary určené na prípravu prekvapkávanej kávy
Čo najmenej Najmenej údržby vyžadujú automatické kávovary, vďaka vstavaným samočistiacim funkciám

 Koľko chcete minúť za nový kávovar? 

Cenovo najprípustnejším kávovarom ponúkajúcim kávu vysokej kvality je kapsulový kávovar, do ktorých si môžete vybrať štandardné kapsule, kde je káva namiešaná a kávovar pripraví dokonalý nápoj. Tu však treba rátať s tým, že kapsule sú pomerne drahé a výsledná káva a ďalšie nápoje sú chuťovo slabšie, ako prípravy zo zrnkovej kávy v iných typoch kávovarov.

Oproti tomu najlepšie sú jednoznačne automatické kávovary. Zhodujú sa na tom baristi, odborníci na kávu a my s nimi súhlasíme. Výsledná káva chutí najlepšie, treba však rátať s vyššou cenou prístroja. Aby ste si vedeli lepšie vybrať, nižšie uvádzame prehľad kávovarov podľa ceny.

Cenový rozsah Výber odporúčaných typov kávovarov
Do 50 eur Základné kapsulové kávovary a lacnejšie modely prekvapkávačov
Od 50 do 100 eur Kvalitnejšie prekvapkávače, kapsulové kávovary a lacnejšie modely pákových kávovarov
Od 100 do 200 eur Najlepšie prekvapkávače a kapsulové kávovary, kvalitnejšie modely pákových kávovarov
Od 200 do 500 eur Základné plneautomatické kávovary od najlepších výrobcov
Od 500 eur Kvalitné modely plneautomatických kávovarov a vstavaných kávovarov

☑️ Záverečné zhrnutie

Pri našom výbere je samozrejmosť, že ak máme brať do úvahy parametre a funkcie, jednoduchá údržba, obsluha a rozmanitosť pripravovaných nápojov a nastavení nápoja, jednoznačne vyhrávajú automatické kávovary. Ak však niekto hľadá možno špecifickejšie druhy kávovarov, keďže pri kávovaroch sa jedná o viacero druhov podľa konštrukcie a spôsobu prípravy kávy, a dôležitých požiadaviek podľa špeicifických potrieb, nižšie sme spravili aj ďalšie výbery vzhľadom na rôzne dôležité požiadavky. Vyberáme náš výber tých kávovarov, ktoré sú podľa nás tie najlepšie kávovary na trhu, ktoré si je možné kúpiť.

 Najlepšie automatické kávovary 

PRE NÁROČNÝCH:
DeLonghi ECAM 45.760 WDeLonghi ECAM 45.760 W
 • Displej a elektronické ovládanie
 • S karafou pre mliečne nápoje
 • Bohaté nastavenia sily kávy
 • Výdaj až pre 135 mm pohár
 • Automatické čistenie a odvápňovanie
 • Kapacita zásobníka na 400g kávy
Ďalšie parametre a detail produktu
NÍZKA CENA:
DeLonghi ECAM 22.110 BDeLonghi ECAM 22.110 B
 • Mechanický typ ovládania
 • Tryska na paru a na napenenie
 • Viaceré nastavenia sily kávy
 • Výdaj až pre 120 mm pohár
 • Automatické čistenie a odvápňovanie
 • Kapacita zásobníka na 250g kávy
Ďalšie parametre a detail produktu

 Najlepšie pákové kávovary 

PRE NÁROČNÝCH:
DeLonghi EC 685.MDeLonghi EC 685.M
 • Správny parný tlak 15 bar
 • Aj na porciovanú kávu (E.S.E. pody)
 • Priestor až pre 12 cm poháre
 • Nastaviteľná trysku na paru
 • Vašu kávu si uloží do pamäte
Ďalšie parametre a detail produktu
NÍZKA CENA:
DeLonghi EC 9.1DeLonghi EC 9.1
 • Parný tlak 3.5 bar
 • Nádobka na prípravu peny a systém IFD sa postará o dokonalý výsledok
 • Kapacita až na 4 šálky kávy
 • Funkcia nastavenia sily kávy
Ďalšie parametre a detail produktu

 Najlepšie kapsulové kávovary 

PRE NÁROČNÝCH:
Bosch Joy TAS 4503Bosch Joy TAS 4503
 • Parný tlak 3.3 bar
 • Vodný filtračný systém BRITA
 • Kapsule majú praženú mletú kávu
 • Sám rozozná a pripraví nápoj
 • Dostupné stovky nápojov
Ďalšie parametre a detail produktu
NÍZKA CENA:
Krups KP100BCE Dolce GustoKrups KP100BCE Dolce Gusto
 • Parný tlak 15 bar
 • Na teplé aj na studené nápoje
 • Jednoduchá obsluha kávovaru
 • Dostupné stovky nápojov
 • Funkcia automatického vypnutia
Ďalšie parametre a detail produktu

 Najlepšie prekvapkávače 

PRE NÁROČNÝCH:
Russell Hobbs 22000Russell Hobbs 22000
 • Vyberateľný permanentný filter
 • na 12 šálok kávy
 • Funkcia pauzy a nalievanie
 • Prepracovaný o 60% tichší chod
 • Funkcia udržiavania teploty
Ďalšie parametre a detail produktu
NÍZKA CENA:
DeLonghi ICM 14011DeLonghi ICM 14011
 • Vyberateľný nylonový filter
 • Kapacita na 5 šálok kávy
 • Funkcia pauzy a nalievanie
 • Nastavenie sily kávy
 • Funkcia udržiavania teploty
Ďalšie parametre a detail produktu

 Najlepšie vstavané kávovary 

PRE NÁROČNÝCH:
Siemens CT636LES6Siemens CT636LES6
 • S funkciou diaľkového ovládania
 • Bohaté nastavenia pre nápoje
 • Kvalitný keramický mlynček
 • Zásobník na 500 g zrnkovej kávy
 • S nádžkou na mlieko
Ďalšie parametre a detail produktu
NÍZKA CENA:
Bosch CTL 636 EB1Bosch CTL 636 EB1
 • Kvalitný keramický mlynček
 • Bohaté nastavenia pre nápoje
 • Zásobník na 500 g zrnkovej kávy
 • Menu dostupné v češtine
 • S detskou poistkou
Ďalšie parametre a detail produktu

 Top kávovary 2021 – najlepšie kávovary 

Kávovary majú rôzne parametre a funkcie. Ak hľadáte to najlepšie, čo je aktuálne dostupné na trhu, máme pre vás náš výber pre najlepšie kávovary podľa parametrov a funkcií. Vzali sme do úvahy parametre, funkcie a cenu kávovaru a zostavili sme náš výber – top kávovary roku 2021 a to konkrétne náš výber najlepších kávovarov nižšie.

1. DeLonghi ECAM 45.760 W Ukázať parametre a cenu
2. DeLonghi ECAM 23.420 SB Ukázať parametre a cenu
3. DeLonghi ECAM 22.110 B Ukázať parametre a cenu
4. Saeco Lirika Ukázať parametre a cenu
5. DeLonghi ECAM 22.110 SB Ukázať parametre a cenu
6. DeLonghi ECAM 350.55 B Ukázať parametre a cenu
7. Jura Impressa E8 Ukázať parametre a cenu
8. DeLonghi ECAM 510.55 M Ukázať parametre a cenu
9. DeLonghi ETAM 29.660 SB Ukázať parametre a cenu
10. DeLonghi ECAM 650.85 MS Ukázať parametre a cenu

Chcete poradiť? Opýtajte sa

Radíme s výberom pri nakupovaní. Naša poradňa nižšie je vám k dispozícii, stačí položiť otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zainvestovali sme cez Finax

Aké sú (NE)VÝHODY + EXKLUZÍVNA AKCIA !!
FINAX Recenzia
Pozrite sa, čo sme zistili >>

Nakupujte lacnejšie! Na www.KuponyZdarma.sk nájdete viac ako 9700 kupónov a zliav. Ukázať

Zľavy na KuponyZdarma.sk

Výber TOP 15 ❤️ mobilov roka 2021
Najlepšie mobilné telefóny 2021 → Test TOP 15 mobilov roka
Prejsť na výber TOP mobilov >>