Ako vybrať práčku? Nákupna poradňa radí + najlepšie práčky 2018

Chcete poradiť? Opýtajte sa
Ako vybrať práčku
Rady a tipy ako vybrať práčku
Kúpou vhodnej práčky ušetríte nielen spotrebu vody, ale aj životné prostredie. Moderné práčky perú prádlo úsporne, čo sa týka spotreby vody a elektrickej energie a zároveň šetrne k nášmu oblečeniu. Špinavé oblečenie sa okrem toho nevyperie samo, práčka nám to však podstatne uľahčí. Ak vyberiete práčku rovno aj so sučičkou, vešanie prádla na balkón bude len minulosťou.

Pranie v rukách nás stojí nielen námahu, čas, ale i viac pracích prostriedkov. Kúpou práčky si ušetríme veľa práce, ale aj ušetríme. Vyperie, zbaví nečistôt, vyžmýka a oblečenie je opäť čisté a príjemne vonia. Poradíme vám, čo zobrať do úvahy, ak si chcete zadovážiť kvalitnú práčku a na ktoré funkcie pri výbere myslieť, aby sa pranie stalo aspoň malým zážitkom a o aspoň o niečo príjemnejšou činnosťou.

Vyberáme najlepšiu práčku

Prvým kritériom je hmotnosť záťaže v bubne. Do bubna môžete naložiť do práčky od 5 do 12 kilogramov oblečenia alebo textílie. Ak máte rodinu a chcete ušetriť čas, je najlepšie si vybrať práčku s bubnom, ktorá dokáže naraz vyprať viac oblečenia do 12 kilogramov.

Podľa funkcií a typu poznáme 4 základné typy práčok a to plne automatická práčka, semi automatická práčka, práčka s plnením zhora a práčka s predným plnením.

Veľa zákazníkov dáva prednosť zhora plnenej práčke. Sú lacnejšie, pracie programy sú kratšie a dokážu zbaviť oblečenie nečistôt efektívne. Cena sa pohybuje od 200 do 1200 eur. Oproti tomu do bubna s predným plnením zmestíme obvykle viac oblečenia.

 Plne alebo semi automatická práčka? 

Ako sme písali už vyššie, podľa funkcií a typu poznáme 4 základné typy práčok a to plne automatická práčka, semi automatická práčka, práčka s plnením zhora a práčka s predným plnením. V tejto časti sa venujeme výberu a rozdielom medzi plne automatickou práčkou a semi automatickou práčkou.

Plne automatická práčka

Pranie, žmýkanie a sušenie textílie je automaticky nastavené a vy preto nemusíte takmer nič urobiť. Stačí zapnúť jeden gombík, dať prať a vybrať voňavé oblečenie.

💡 Náš tip: Ako zistíte, že bubon je preplnený? Ak vložíte do vnútra práčky tak akurát ruku do voľného vrchu, viac oblečenia do nej netlačte.

Semi automatická práčka

Typ uvedenej práčky je určený na konkrétnu fázu prania. Práčka oblečenie vyperie, avšak nevyžmýka alebo nevysuší. Následné žmýkanie a sušenie má na starosti sušička prádla. V kúpeľni alebo v kuchyni preto musíte uvoľniť viac priestoru pre práčku a sušičku.

 Akú práčku podľa typu plnenia? 

Na rád prichádza výber medzi plnením zhora a predným plnením práčky. Ako sme písali už vyššie, podľa funkcií a typu poznáme 4 základné typy práčok a to plne automatická práčka, semi automatická práčka, práčka s plnením zhora a práčka s predným plnením.

Práčka s plnením zhora

Veľa zákazníkov dáva prednosť zhora plnenej práčke. Sú lacnejšie, pracie programy sú kratšie a dokážu zbaviť oblečenie nečistôt efektívne. Cena sa pohybuje od 200 do 1200 eur. Nevýhodou je nízka citlivosť k jemným tkaninám a vláknam, ktoré po dlhom pracom programe strácajú svoju pevnosť a oblečenie môže vyzerať rozťahane a staro. Spotrebujú pomerne veľa vody. Sušenie oblečenia trvá dlhšie a často vytiahnete z práčky málo vyžmýkané veci. Môžu byť hlučné.

💡 Náš tip: Životnosť práčky môžete predĺžiť jednoduchým trikom – raz do mesiaca nastavte najrýchlejší prací program na prázdno alebo nastavte na práčke 90 ˚C a nechajte ju chvíľu prať na prázdno. Prostredie v bubne sa takýmto spôsobom zbaví usedených nečistôt a baktérií z oblečenia, ktoré na jej povrchu voľným okom nevidíme.

Práčka s predným plnením

Ku oblečeniu a textílii sú šetrné. Dokážu efektívne bojovať proti nečistotám usadeným na oblečení. Spotrebujú menej vody. Do bubna s predným plnením zmestíme obvykle viac oblečenia. Negatívom môžu byť dlhé pracie programy oproti práčkam s horným plnením. Nie sú príliš hlučné, avšak vibrácie počas prania sa nemusia znášať s dlaždicami na podlahe či drevenej podlahe. Často zanechávajú žmolky na oblečení.

 Akú zvoliť energetickú triedu? 

Práčky sa delia do niekoľkých tried na základe energetickej triedy (A+++, A++, A+, A, B, C, D). Za najvyššiu triedu A+++ zaplatíte najviac vďaka inovatívnej technológii, ktorá šetrí spotrebu vody a dopad na životné prostredie. Vyššie triedy ponúkajú možnosti ekologického prania využívajúceho použitú vodu z minulého cyklu. Oblečenie vyperiete tak isto efektívne s prídavkom ušetrenia čistej vody.

 • A+++ – práčky tejto triedy najviac šetria spotrebu vody a tým aj dopad na životné prostredie
 • A++
 • A+
 • A
 • B
 • C
 • D – práčky tejto triedy najmenej šetria spotrebu vody, majú tak väčší dopad na životné prostredie
💡 Náš tip: Ekologické pranie v dĺžke trvania 3 hodiny spotrebuje o 40% menej energie ako bežný prací program.

 Akú odstredivú silu prania? 

Ak nastavíte prací program na vyššiu rýchlosť otáčok, riskujete tým nedokonalé zbavenie sa špiny a nečistôt. Mastné a zaschnuté škvrny ostanú v textúre textílie a budete mať viac práce so žehlením. Bežné práčky disponujú 1 200 otáčkami za minútu. Tie najlepšie môžu mať až 14 000 otáčok za minútu.

Vysoké otáčky neznamenajú aj čistejšie oblečenie. Tu hrá rolu viacero aspektov, ako teploty vody, dĺžka pracieho programu, zvolený prací prášok alebo iný prípravok. Taktiež aj ďalšie aspekty správneho prania. Ako na odstránenie všetkých nečistôt z oblečenia vám poradí aj sám výrobca v návode na použitie, ktorý je priložený ku každej práčke jej výrobcom. Pre čo najlepšie pranie a čisté oblečenie odporúčame dôkladne preštudovať návod na použitie.

 Aké vybrať rýchlo pracie propgramy? 

Ak sa výberom práčky už dlhšie zaoberáte, tak možno sa vám to bude zdať úsmevné, no veľa ľudí vyberá práčku podľa najrýchlejšie pracieho programu. Zrejme si zákazníci myslia, že rýchlo prací program je dostatočný prací program, šetrný k spotrebe a k samotnému oblečenia. Možno tak zároveň dúfajúc, že je to akousi zárukou a potvrdením kvality daného výrobku, že ak práčka má veľmi krátky rýchly cyklus, tak musí byť jej pracia schopnosť na vysokej úrovni. Je tomu však naozaj tak?

💡 Náš tip: Rýchly 15 až 30 minútový prací program je ideálny na málo znečistenú spodnú bielizeň alebo ponožky. Správnym a šetrným používaním práčky dokážete ušetriť v priemere 30 až 80 eur za rok.

Najrýchlejší prací program

Práčky vyrábané v nemeckých spoločnostiach ako BOSCH alebo AEG majú zabudované 15 minútové pracie programy. Pre všetky iné práčky vyrobené americkou technológiou značky ELECTROLUX, WHIRLPOOL a iné, platí 30 minútový prací program. Berte do úvahy, že rýchly prací program neodstráni všetku špinu z oblečenia alebo pach z vypotených tričiek.

Záverečné zhrnutie

Pri našom výbere je samozrejmosť, že berieme do úvahy rôzne prevedenia, parametre a funkcie. Nezabúdame ani na cenu, ktorý sa môže pri rôznych modeloch líšiť aj v násobkoch ceny jednotlivých práčok. Keďže pri práčkach sa jedná o viacero kategórii a dôležitých požiadaviek podľa špecifických potrieb, nižšie sme spravili aj ďalšie výbery vzhľadom na rôzne dôležité požiadavky. Vyberáme náš výber tých práčiek, ktoré sú podľa nás tie najlepšie práčky na trhu, ktoré si je možné kúpiť.

 Najlepšie práčky s predným plnením 

PRE NÁROČNÝCH:
Samsung WW90K6414QWSamsung WW90K6414QW
 • Kapacita prania: 9 kg
 • Energetická trieda: A+++
 • Odstreďovanie: 1400 ot/min.
 • Účinnosť prania: A
 • Prepojiteľná so smartfónom
Ďalšie parametre a detail produktu
NÍZKA CENA:
Bosch WAB 20262BYBosch WAB 20262BY
 • Kapacita prania: 6 kg
 • Energetická trieda: A+++
 • Odstreďovanie: 1000 ot/min.
 • Účinnosť prania: A
 • Extra program pre alergikov
Ďalšie parametre a detail produktu

 Najlepšie práčky s horným plnením 

PRE NÁROČNÝCH:
Electrolux EWT1367VIWElectrolux EWT1367VIW
 • Kapacita prania: 6 kg
 • Energetická trieda: A+++
 • Rýchlosť odstreďovania: 1300 ot/min.
 • Účinnosť prania: A
 • Kontrola rovnomerného rozloženia náplne
Ďalšie parametre a detail produktu
NÍZKA CENA:
Whirlpool AWE 50510Whirlpool AWE 50510
 • Kapacita prania: 5 kg
 • Energetická trieda: A++
 • Rýchlosť odstreďovania: 1000 ot/min.
 • Účinnosť prania: A
 • Inteligentné pracie programy
Ďalšie parametre a detail produktu

 Najlepšie práčky 2018 

Automatické práčky majú rôzne parametre a funkcie. Ak hľadáte to najlepšie, čo je aktuálne dostupné na trhu, máme pre vás náš výber pre najlepšie práčky podľa parametrov a funkcií. Vzali sme do úvahy spomínané parametre, funkcie a cenu práčok a zostavili sme náš výber – top práčky roku 2018 a to konkrétne výber najlepších automatických práčok.

1. Samsung WW90K6414QW Ukázať parametre a cenu
2. Electrolux EWS 1276CI Ukázať parametre a cenu
3. Samsung WW70K5210UW/LE Ukázať parametre a cenu
4. Samsung WW70J5446DW Ukázať parametre a cenu
5. Electrolux EWT1367VIW Ukázať parametre a cenu
6. Bosch WAB 20262BY Ukázať parametre a cenu
7. AEG L7FBE48SC Ukázať parametre a cenu
8. LG F72J8HS2W Ukázať parametre a cenu
9. Whirlpool AWE 50510 Ukázať parametre a cenu
10. Bosch WAN24160BY Ukázať parametre a cenu

Chcete poradiť? Opýtajte sa

Radíme s výberom pri nakupovaní. Naša poradňa nižšie je vám k dispozícii, stačí položiť otázku.

Ako vybrať práčku? Nákupna poradňa radí + najlepšie práčky 2018
5 (100%) Hlasov: 18

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Práve prebieha: Súťaž o reproduktor JBL

Odpovedzte na 3 súťažné otázky a ste v hre!


Zapojiť sa do súťaže